MF Dnes a Lidové noviny. To jsou tištěné tituly, na které se během června nejčastěji odkazovalo v českém tisku. Tituly, které v tuzemsku udávaly tón.
MF Dnes (43 odkazů) by se nestala v červnu nejcitovanější, kdyby nepřišla se svědectvím o šikaně na ministerstvu školství (přiměly odstoupit Marcela Chládka) a s exkluzivním rozhovorem s Vladimírem Růžičkou, jehož pozici hokejové ikony ohrožuje podezření, že bral úplatky.
Nejčastěji citované celostátní deníky
Nejčastěji na Mladou frontu Dnes odkazovaly týdeníky, jmenovitě Týden a Respekt (vždy 8krát). Druhý z nich např. zmínil, že redaktorům MF Dnes se ani po prohledání databáze Newton nepodařilo prokázat, že Andrej Babiš kompromitoval poslance Šincla (ČSSD) veřejně dostupnými informacemi. Další týdeník, Reflex, na MF Dnes ani tak nenavazoval, jako se vůči ní vymezoval. List podle něj (spolu s LN a Českou televizí) vystupuje v kauze Nagyová-Nečasová „jako by byla součástí orgánů činných v trestním řízení“, a to, jak vždy před volbami přichází s přepisy policejních odposlechů, mu připomíná „přírodní zákon“. Zajímala-li se MF Dnes o lidi kolem prezidenta, působilo to naopak inspirativně: Respekt převzal údaj o výši hypotéky prezidentova poradce Martina Nejedlého (17 mil. Kč) a HN ji citovaly v souvislosti se snahou kancléře Vladimíra Mynáře získat bezpečnostní prověrku.
Na Lidové noviny (40 odkazů) odkazovalo nejčastěji Právo (6krát), ve kterém si ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) stěžoval na to, že Babišův list zajímající se o jeho nový byt (koupený od firmy z Panenských ostrovů) proti němu vede zneucťující kampaň. Pozornost vzbudil jejich seznam 29 darů pro Janu Nagyovou (HN, Respekt) a Respekt také po vzoru LN upozornil na studii právníků z Univerzity Karlovy o tom, jak tuzemské úřady převádějí do českého práva směrnice Evropské unie. Samotné LN odkazovaly typicky na Hospodářské noviny, jakož i na Právo, se kterým se zdaleka nejčastěji zajímaly o to, co píšou týdeníky.
Nejčastěji citované týdeníky
Z týdeníků se ukázal jako nejvlivnější Respekt (24 odkazů), a to s náskokem před Eurem a Týdnem. Těžil z toho, že si jako první všiml statusu Petra Knötiga o „cikórkách“ (mluvčího Nejvyššího soudu stál místo) a likvidace firmy Lukoil Aviation Czech, jejímž jednatelem je prezidentův poradce Nejedlý. Pozornost budil týdeník i svými jednotlivými texty, např. tím o ohrožené mužské sexualitě, který zmínila redaktorka Deníku v rozhovoru s představitelem Ligy otevřených mužů (3.6.). Bez povšimnutí nezůstala u konkurentů ani Novinářská křepelka pro Tomáše Brolíka z Respektu za reportáže z Ukrajiny (Právo, Deník). Na Euro pozoruhodně často odkazovaly Lidové noviny, za čímž např. stála kontroverze mezi Andrejem Babišem a Františkem Savovem.
Nejčastěji citované regionální tituly
U Deníku (11 odkazů) se HN vrátily k jeho prosincovému rozhovoru s Vratislavem Mynářem (na téma zplodit syna, zasadit strom a … koupit dům) a Týden s povděkem citoval odpověď Andreje Babiše na otázku Deníku, zda mu není divné, že byl na sněmu ANO zvolen absolutním počtem hlasů.
Metodika:
Analýza zkoumala vzájemné odkazování (citovanost a zmínky o tištěném titulu) v rámci těchto médií: MfD, HN, LN, Právo, E15, Týden, Respekt, Reflex, Téma, Ekonom, Instinkt, Euro, Deník, 5+2, Metro. Z analýzy bylo vyloučeno vzájemné odkazování titulů se stejným vlastníkem.
Citace byly vybírány podle klíčových slov jako např.: …jak informovaly Hospodářské noviny… uvedla MfD…..podle LN…..(HN 16.6.2015) apod.
Za zmínky byly považovány výroky typu: „ A poměrně dost médií, včetně populárních deníků Dnes, Blesk či Lidových novin a České televize, neváhá …….“