Koncem srpna hledala vlivná Rakouská lidová strana (ÖVP) nového předsedu. Mezi možnými kandidáty se objevilo jméno jednoho z nejperspektivnějších politiků nastupující generace Sebastiana Kurze.
Foto: Sebastian Kurz. Zdroj: Profimedia.cz
Nejmladším rakouským ministrem
Rodák z vídeňské čtvrti Meidling má již dnes místo v učebnicích dějepisu jisté. Před rokem se stal nejmladším ministrem v rakouských dějinách a ještě k tomu převzal odpovědnost za vedení prestižního rezortu diplomacie.
Značný zájem domácích i zahraničních sdělovacích prostředků vyvolává jeho nízký věk (28 let) v kombinaci s dynamičností a věcností. Kurz vystupuje od počátku velmi aktivně například v ukrajinské krizi a snaží se Rakousko stylizovat do pozice zprostředkovatele mezi znesvářenými stranami. Mnozí si v této souvislosti vzpomenou na politiku tzv. aktivní neutrality, kterou v sedmdesátých a na počátku osmdesátých let minulého století prováděl proslulý sociálně-demokratický kancléř Bruno Kreisky.
Zástupce internetové generace
Kurzova dosavadní kariéra naznačuje, že si jako jeden z nemnoha veřejných činitelů v alpské republice uvědomuje proměnu komunikace s voliči v 21. století. Nestačí mít „jen“ charisma, inovativní nápady a schopnost prosadit svůj názor přes výhrady druhých. K dosažení úspěchu je nutné přidat ještě několik ingrediencí navíc. Úřadující ministr zahraničí patří mezi generaci, kterou od mládí doprovází internet. A on jej ve srovnání s většinou starších kolegů dovedně využívá.
Jeho osobní webová stránka je přehledně uspořádána. Nezatěžuje čtenáře dlouhými texty, usiluje o zprostředkování klíčových myšlenek heslovitě nebo prostřednictvím krátkých vyjádření na videu. Na Facebooku má Kurz po kontroverzním Heinzi-Christianovi Strachem nejvíce „přátel“ z rakouských politiků. Jeho profil navíc působí ve srovnání se zmíněným předsedou Svobodných lidštěji; Kurz (a tým jeho spolupracovníků) často na jednotlivé příspěvky odpovídá. Diskutující tak mohou mít pocit, že jsou vtaženi do debaty a nejde jen o nesmyslné „tlachání“. Ministr zahraničí dále sází na nová média, která v Rakousku sehrávají nezanedbatelnou roli zejména při mobilizaci části vlastních příznivců. Kurzův oficiální profil najdeme na YouTube i na sociálních sítích Flickr, Instagram a Twitter.
Horkým kandidátem na předsedu strany
V zemi pod Alpami je silná voličská poptávka po někom energickém a „neokoukaném“. ÖVP nemá v posledních letech koho nabídnout. Čelí tak úbytku voličské přízně. V pravostředovém spektru působí mnohem dynamičtěji a svěžeji liberální Nové Rakousko a populističtí Svobodní, vlevo od středu Zelení. Kurz představuje symbol výraznější proměny image strany směrem k veřejnosti. Je proto jen otázkou času, kdy převezme kormidlo lidovců.