Radmila Kleslová, starostka Prahy 10 je od včerejška hvězdou sociálních sítí a internetu.
Na svém profilu na Facebooku se u svých příspěvků z 29. června pyšní skvělou interakcí a nebývalým progresem. Posuďte sami:
Profil, který v podstatě nežil, byť se Radmila Kleslová snažila (od 1. do 28. června nabídla 14 admin postů s odezvou 55 lajků, 6 komentářů a 1 sdílení), v pondělí 29. června vyletěl na 71 lajků, 310 komentářů a 266 sdílení! Skvělý engagement na profil, který má 332 fanoušků.
K tomu si připočtěme na čtyři desítky příspěvků na webových portálech, v rozhlase a televizi jen během pondělí v porovnání s publicitou v řádech jednotek denně v předchozích týdnech.
Do tohoto bodu velice v pořádku.
Půjdeme-li však po stopách, tedy obsahu, tohoto výsledku, realita začne být méně veselá.
Vše začalo nadějně: v 13:30 Radmila Kleslová na svém výše zmíněném profilu ukazuje na dvou fotografiích tolik hledaný Peroutkův článek o Adolfu Hitlerovi. O dvě minuty později tuto zprávu nabízí i facebookový účet Prahy 10 (mimo jiné i jemu pomohla kauza k nárůstu interakce).
Ve 14:30 o úspěchu starostky informuje blesk.cz a zároveň vyvrací pochyby, že by šlo o vtip: „Kleslová našla noviny se svými kolegy v Čapkově vile. Jestli jsou pravé, tím si ale sami nejsou jistí, Blesku ale přísahali, že nejde o žádnou radniční kampaň a vtip,“ píše portál hned v perexu článku.
Poté o události informují další zpravodajské weby.
Mezitím na sociálních sítích a také v diskusích pod články začíná doslova „hon na starostku“. Ta se stává terčem pomluv a výsměchu. Přesto ještě v 18:00 živí na svém profilu kauzu prohlášením, že v pracovně spisovatele Karla Čapka byl nalezen výtisk zvláštního vydání Přítomnosti. „Tento dokument bude, stejně jako další nalezené materiály, odeslán k expertíze Národního památkového ústavu. Teprve po vyhotovení odborné analýzy budeme moci sdělit definitivní stanovisko k jeho pravosti,“ píše.
Ať jde o nepovedený vtip či naivitu starostky, plynou z kauzy poučení:
Stejně jako v případě motorismu platí, že „nejrychleji vždy neznamená nejdříve“, platí v prostředí sítí, že „nejrychleji vždy neznamená nejlépe“ a neuvážené kroky se nevyplácí. A také, že krásná a vysoká čísla nejsou vždy známkou úspěchu..