Pravda o Krymu

krym

Ruský internetový deník Pravda.Ru denně přináší ve čtyřech světových jazycích čerstvé informace o dění v Rusku i ve světě. Samotný název portálu – Pravda – má ve čtenáři vyvolat dojem věrohodnosti. Každý člověk ale ví, že pravda nebývá jen jedna, a tak otázkou zůstává: Čí pravdu nám Pravda zprostředkovává?

Foto: 3.3.2014, Karneval v Düsseldorfu. Zdroj: ČTK/AP/Martin Meissner

Pravda.Ru je internetový zpravodajský portál, který byl založen v roce 1999, jako první elektronické noviny v Rusku vůbec. Patří stejnojmennému holdingu, který provozuje na tucet tematických webů o politice, ekonomice, finančním sektoru nebo zdravotnictví, jejichž celková návštěvnost dosahuje měsíčně čtvrt milionu unikátních přístupů. Pravda, která má i svůj vlastní youtube kanál Pravda TV, je považována za deník pozitivně laděný vůči Kremlu, což potvrzují i slova bývalého poslance Státní Dumy Borise Naděždina: „Pravda.Ru je prokremelský deník, který celou dobu potlačuje opozici“. Podívejme se na to, jaký způsobem toto médium informuje o současném dění na Krymu.

Možnosti manipulace

Na začátek je nutné podotknout, že Pravda.Ru se nebrání informovat o jakékoliv události, která se Krymu týká. Nedá se říci, že by její zpravodajství bylo v tomto smyslu selektivní. Jistá, podle mého názoru velká, míra manipulace s míněním čtenáře je však očividná. Články, které obhajují oficiální postoje Kremlu (respektive Vladimira Putina), se na mapě stránek pravidelně ocitají na privilegovaných místech, nabízejí prostor pro řadu komentářů, rozhovorů i argumentů, jsou relativně rozsáhlé a čtivé. Naopak ty, které nejsou v souladu s vládní linií, a podporují argumenty Západu (tedy především Spojených států nebo Evropské unie) v otázce Ukrajiny a Krymu, se hledají těžko, mají čistě informativní, až nudný, charakter a většinou rozsah do deseti vět. Jaký typ článku si asi vyberete a přečtete s větší chutí?

Spása přichází z Ruska

V souvislosti s Krymem je Rusko na stránkách Pravdy.Ru prezentováno jako mírotvůrce, téměř spasitel, který je ochoten naslouchat přáním „prostého, utlačovaného lidu“. Hájí univerzální a nepopiratelné principy demokracie a práva na sebeurčení, a samozřejmě podporuje konání „svobodného a demokratického“ referenda, v němž mají 16. března 2014 obyvatelé krymského poloostrova rozhodnout o své budoucnosti. Prezident Vladimir Putin pro Pravdu.Ru řekl, že nestojí o teritoriální dezintegraci Ukrajiny ani krymský separatismus, ale je připraven, jako každý správný lidumil, vyslyšet přání Krymu připojit se k Ruské federaci. Zároveň zdůrazňuje, že je nezbytné ochránit rusky mluvící obyvatelstvo před nelegitimní, lidmi nezvolenou vládou, která se za podpory Západu ujala moci v Kyjevě. Takových článků na stránkách Pravdy naleznete opravdu hodně. Jejich čtivost, podpořená humanistickými argumenty o ochraně lidských práv a mírové misi Ruska, jistě dokáže ovlivnit mínění mnoha čtenářů.

Bojovně naladěný Západ

O aktivitách západních zemí na Ukrajině a Krymu Pravda.Ru informuje dvěma způsoby. Ten první se týká těch událostí, které se dají hodnotit veskrze pozitivně (jako příklad lze uvést americkou půjčku Ukrajině ve výši jedné miliardy amerických dolarů ze 7. března, která má pomoci odvrátit hrozbu bankrotu) – o takových Pravda napíše krátký komentář, sestávající z několika vět čistě informativního charakteru. Výsledek působí jako nudné encyklopedické heslo ze zaprášené tlusté knihy. Na druhou stranu portál věnuje velkou pozornost těm počinům, které mají potenciál – za použití správné interpretace – ukázat Západ v negativním světle. Ojedinělé nejsou články, které překrucují projevy amerických funkcionářů v tom smyslu, že USA se skoro chystají vyhlásit válku Rusku. Kromě toho Amerika podporuje klientelistický režim v Kyjevě, který nerespektuje specifika regionu a vede tak bratrskou zemi do zkázy. Severoatlantická aliance údajně také reaguje nepřiměřeně, když na ruské snahy „ochránit obyvatele Krymu“ reaguje svoláním Severoatlantické rady. Západ v podání Pravdy zbytečně vyhrocuje situaci, vměšuje se do regionu, o kterém nic neví, instaluje sobě nakloněné politiky do vysokých funkcí a zahrává si tak s osudy milionů Ukrajinců.

Ve jménu Lenina

Když Pravda.Ru slavila v roce 2009 své desáté narozeniny, vydala k této příležitosti článek, v němž napsala: „I když jsme nezávislé médium, první kroky jsme udělali s odhodláním a pýchou, abychom ochránili jméno, které zvolil Lenin v roce 1912, se sebevědomím a pokorou zároveň.“. Pravda.Ru se tak přihlásila k odkazu stále vycházejícího komunistického listu Pravda, který založili bolševičtí revolucionáři ještě před vypuknutím první světové války. Je možné, aby deník, který se odvolává na autoritu Vladimira Iljiče Lenina, mohl zároveň deklarovat svou nezávislost, objektivitu a úctu k demokratickým hodnotám? Pravda a po ní její mladší sestra Pravda.Ru již po celé století nepochybně zůstávají pevně v rukou státu, o jehož záměrech se skutečnou pravdou nelze mít iluze.

Kateřina Hamatová
autorka je studentka FSV UK

Čtěte také

1 3
Blog

5 způsobů, jak využít media intelligence pro rozvoj turismu ve městech

I to nejmenší město se může stát turisticky atraktivní, když dokáže správně komunikovat své přednosti. Ať už jsou to přírodní krásy, zajímavá ubytování nebo historické památky – každé místo dokáže přitáhnout určitou cílovou skupinu. Jak ale dosáhnout toho, aby se návštěvníci rozhodli přijet zrovna k Vám?

IMG 9914
Blog

Společné setkání se zástupci státní správy v Museu Kampa

Ve středu 16. října 2024 jsme se v podvečerních hodinách sešli v krásném prostředí Musea Kampa v Praze ke společnému setkání členů týmu Newton Media a zástupců tiskových a komunikačních oddělení v rámci státní a veřejné správy.

akvizicni kampan 2
Blog

Moderní samospráva: Jak zefektivnit práci s mediálními daty 

Moderní úřad, pokud chce být otevřený a pružně reagovat na podněty veřejnosti, by se měl naučit pracovat s mediálními daty. Ta mu napoví nejen jaká nálada panuje ve společnosti v souvislosti s krajskou politikou, ale také dovolí rychle reagovat na mediální kauzy a PR krize. Kvalitní a pravidelný monitoring médií je zkrátka něco, co by žádný krajský ani městský úřad neměl zanedbat. Jak ale vybrat ten, který Vám poskytne tu nejvyšší přidanou hodnotu?

zálohování 2
Blog

Analýza mediálních výstupů příznivců a odpůrců zálohování 

V posledních letech se ve veřejném prostoru se stále častěji objevuje nové téma, které by mohlo mít celospolečenské dopady, pokud se legislativně prosadí. Řeč je o snaze zavést povinné zálohování PET lahví a hliníkových plechovek od nápojů s cílem zvýšit míru recyklace a opětovné využití již použitých obalů. Vláda sice novelu obalového zákona právě dnes schválila na svém zasedání, nicméně návrh ještě musí projít parlamentem. Proti kampani k zálohování se ale vzedmula i vlna kritiky a odporu vůči změnám v dosavadním systému. Který z těchto dvou táborů zatím vítězí v mediálním prostoru?

telefon kresba

Jdeme na to!