Nedávný pád vlády s sebou přinesl mnohá ohlédnutí za jejími činy. Jedním z nesmazatelných kroků bývalého premiéra byla jeho dlouhodobá snaha urovnat vztahy s naším bavorským sousedem.
Foto: Premiér P. Nečas v bavorském zemském sněmu v Mnichově, Zdroj: ČTK/Nerad Filip
Po dvacet let panovaly mezi oběma zeměmi spíše chladné vztahy. Citelné oteplení přišlo až s Petrem Nečasem a bavorským zemským předsedou Horstem Seehoferem. Oba premiéři alespoň zpočátku minulost neřešili, ale snažili se společná setkání orientovat do budoucnosti. Změna nastala až krátce po českých prezidentských volbách, když 21. února 2013 jako vůbec první český premiér promluvil Petr Nečas k bavorským poslancům.
S napětím očekávaný projev byl nečekaně vstřícný k sudetským Němcům. Nečas litoval, že poválečným vyhnáním bylo způsobeno mnoho utrpení a křivd nevinným lidem, a vyzdvihl přínos sudetských Němců pro hospodářský a kulturní rozvoj naší země v celé její historii. Vzápětí ale odmítl jakékoli majetkoprávní změny s tím, že všechny křivdy v dějinách nelze napravit.
Přestože svým způsobem neřekl Nečas nic nového, pouze citoval pasáž Česko-německé deklarace z ledna 1997, byla jeho řeč bavorskými politiky přijata velmi pozitivně, aplaudovalo se dokonce ve stoje. Ani bavorská média nešetřila chválou. Podle deníku Merkur Nečasův projev ohromil poslanecké publikum a bude se na něj ještě dlouho vzpomínat. I Passauer Neue Presse avizoval začátek nové éry česko-bavorských vztahů a vyzdvihoval Nečasova chytře volená slova, jež „zdůrazňovala to, co nás spojuje, aniž by vynechávala to, co nás rozděluje. Vyzdvihovala vůli po usmíření místo dalšího zaklínání se revanšismem minulosti.“
Pro komentátory pozitivní, pro politiky negativní
Nečasův, v Německu tak oceňovaný projev, vzbudil v českých médiích poměrně různorodé reakce. Z monitoringu celkem 146 příspěvků vyplývá celkem očekávaná analýza – největší celorepublikové deníky MF Dnes, Lidové noviny, Hospodářské noviny a Právo přinesly neutrální zprávy s konkrétní citací projevu a snahou zasadit ho do kontextu česko-německých vztahů. Podobně zpravodajství České televize se neslo v neutrálním duchu a připomínalo význam Bavorska jako nejdůležitějšího ekonomického partnera, u kterého skončí třetina českého exportu do Německa.
Vzápětí se ovšem k projevu vyjádřili pro server Parlamentní listy i čeští poslanci a senátoři. Reakce byly ve srovnání s Německem nečekaně negativní, od nařčení z kolaborantství formátu Emanuela Moravce až po označení „anální horolezec“. Předseda KSČM Vojtěch Filip vyzval tehdejšího premiéra k demisi, protože „ponižuje vlastní lid a zrazuje svou zemi“. Ještě tvrdší byl senátor Severočechů.cz Jaroslav Doubrava, jenž označil Nečase za gaunera, který přehlíží bezpráví páchané Němci na Češích a nemá právo se omlouvat. Nečase naopak podpořili někteří představitelé TOP 09 a ODS.
V reakci na většinově negativní výroky politiků se v tisku objevilo hned několik komentářů. Luboš Palata pro iDnes.cz poukázal na skutečnost, že Nečas se nijak zvláště neomlouval, jen přečetl pasáž deklarace, v níž byla česká omluva obsažena. A naznačil, že pomyslný míč je nyní na bavorské straně hřiště a omluvit by se mohli pro změnu sudetští Němci (třeba za to, koho v letech 1938-9 většinově volili). Ještě dál šel Petr Fischer pro iHNed.cz, který chtěl Petru Nečasovi zatleskat a poděkovat mu, „že z dějin nic vymazávat nechce. Otevřeně se přiznat k poválečným nespravedlnostem a litovat jich je určitě lepší než falešně a alibisticky tvrdit, že jsme po válce možná tak trochu zabíjeli, lynčovali a olupovali mnohé nevinné Němce, ale jen proto, že oni si začali.“ Podobně se vyjádřil novinář Jan Urban v České televizi. V Lidových novinách komentátor Bohumil Doležal Nečase vysloveně vychválil za jeho vystoupení, projevená lítost za poválečný odsun Němců je podle něj tím nejdůstojnějším, co kdy k tomuto tématu z české strany zaznělo.
Na tyto vcelku pochvalné komentáře a pozitivní analýzy reagovala zejména dvě média negativně. Komunistické Haló noviny bavorský projev odsoudily, protože je údajně degradující jednat s pouhými částmi státu a navíc si před ním sypat popel na hlavu. Nečas podle nich „ponížil ČR“. V podobném duchu komentoval situaci konzervativně-vlastenecký server euserver.cz, jenž vyzval ex-premiéra, ať se přestěhuje do Bavorska.
Česko bylo na řadě
Z této analýzy vyplývá, že projev Petra Nečase v bavorském sněmu byl v médiích viděn vesměs pozitivně, na politické scéně se setkal s podstatně negativnějším přijetím. Jak je to možné? V Evropě by přece mělo být naprosto normální, že se téměř 70 let od skončení druhé světové války navštěvují nejvyšší představitelé sousedních zemí a pronášejí projevy o společné budoucnosti a vzájemné spolupráci. Vztahy Prahy s největší a nejbohatší německou spolkovou zemí od revoluce zatěžuje fakt, že právě tam přišla po druhé světové válce většina odsunutých českých Němců. A přestože se na spolkové úrovni daří toto téma neotvírat, v česko-bavorské relaci se mu prostě nevyhnete. Po dvou Seehoferových návštěvách Prahy (a Gauckově návštěvě Lidic) bylo na čase vstřícný krok udělat.