Z novoročních proslovů tří nejvyšších ústavních činitelů vzbudil nejvíce ohlasů v sociálních médiích Petr Fiala. Mezi nejvlivnější kritiky premiérova projevu patřili na sítích Tomio Okamura, Andrej Babiš či Alena Schillerová. Kritické hlasy zazněly rovněž na adresu prezidenta Miloše Zemana, a to překvapivě z řad jeho příznivců, kteří mu vyčítali podporu očkování proti Covid-19. Nejmenšímu zájmu diskutujících se těšil předseda Senátu Miloš Vystrčil. Vyplývá to z analýzy společnosti Newton Media.
Všichni tři nejvyšší ústavní činitelé přednesli národu své vánoční či novoroční projevy. Jako první vystoupil 26. prosince se svým vánočním poselstvím prezident Miloš Zeman, 1. ledna pak krátce po poledni předseda Senátu Miloš Vystrčil a téhož dne ve 20:00 také premiér Petr Fiala. Největší sledovanosti dosáhl premiér, jehož projev jen na ČT 1 vidělo 1,48 mil. diváků.
Fiala také vzbudil ze všech tří ústavních činitelů nejvíce zájmu na sociálních sítích. Jak vyplývá z analýzy společnosti Newton Media, v prvních 24 hodinách po projevu reagovalo na Fialu dvakrát tolik příspěvků než o týden dříve na projev prezidenta republiky. Nejmenšímu zájmu na sítích se naopak těšil předseda Senátu Miloš Vystrčil.
Sentiment neboli srovnání negativního a pozitivního hodnocení komentářů vyznívá u prezidenta, premiéra i předsedy Senátu stejně. U všech tří převažují kritická hodnocení nad pozitivními. Mezi kritiky Petra Fialy měl na sítích největší vliv Tomio Okamura. Ten na vlastní Facebookový profil umístil své vyjádření pro CNN Prima News a ČT24, ve kterých označil Fialův projev za povrchní. Okamurovy odsuzující příspěvky následně sdílelo přes tisíc uživatelů. Hned za Tomiem Okamurou měla na sítích největší dopad kritika Petra Fialy zveřejněná na profilech Andreje Babiše a Aleny Schillerové.
Překvapivě kritické byly však i komentáře k vánočnímu poselství Miloše Zemana, a to i z řad jeho stoupenců. Ti mu nejčastěji vyčítali podporu povinného očkování proti Covid-19. Naopak pochvalu si vysloužil hlavně za výzvu vládě k odmítnutí tzv. Green Dealu.
Kritika namířená na Miloše Vystrčila se pak týkala spíše jeho obecných politických názorů (např. podpory Tchaj-wanu, o které však nepadla v projevu žádná zmínka). Negativní komentáře vůči Vystrčilovi výrazněji rozvířil Facebookový post Parlamentních listů s informací, že Institut svobody a demokracie vedený Janou Bobošíkovou vyzval krátce po skončení Vystrčilova projevu k jeho odstranění ze Senátu, a to za jeho adoraci Evropské unie.