Jak si na stránkách celostátního deníku Mladá fronta Dnes vedl Andrej Babiš v porovnání s Milanem Chovancem? Tonalita příspěvků zmiňujících Andreje Babiše na stránkách Mladé fronty Dnes se výrazněji nelišila od toho, jakým způsobem list psal o Milanu Chovancovi. To je hlavní zjištění analytiků NEWTON Media, kteří exkluzivně pro nedělní Newsroom ČT24 zkoumali texty v Mladé frontě Dnes o obou politicích od listopadu 2016 do dubna 2017.
Negativita a pozitivita byla u šéfa hnutí ANO v rovnováze, přičemž v obou případech chyběl velký jednotící námět nebo viditelná tendence psát určitým způsobem o konkrétním tématu. Pouze komentátorská rubrika tíhla spíše k pozitivní dikci, byť ne nijak výrazně (tři negativní komentáře oproti šesti pozitivním). Nejvíce psala Mladá fronta Dnes o Babišovi v kontroverzním duchu ve spojení s EET (zprávy o zavírajících podnicích a pražských demonstracích). Neobcházela ani kritiky, podle kterých Babiš „nemá rád demokracii a chce získat absolutní moc“ (premiér Sobotka) a vyvíjí tlak na Českou televizi (Milan Uhde).
Pokud byl vicepremiér hodnocen, pak nejčastěji ambivalentně. Právě tady se nejzřetelněji ukázalo, že jako (nepřímý) vlastník listu měl snazší vstup do celostátního deníku a mohl v něm hájit svou pozici, pokud to měl zapotřebí. Ať už se to týkalo EET (Stánky teď EET mít nemusí, uklidnil Babiš) nebo jeho příjmů v minulosti (Já své příjmy ukázal, teď ať se svléknou ostatní).
Zdroj fotografií: www.wikimedia.orgBabišova pozitivní publicita byla spíše nesoustavná. Odvíjela se od jeho cest do regionů (př. Babiš mezi studenty: Moc peněz na účtu nemám) a různých žebříčků popularity (STEM) nebo vlivu (server Politico). Podle prezidenta Národního kontrolního úřadu Miloslava Kaly s jeho nástupem do vládní funkce v Česku definitivně skončila „gangsterská doba“.
Milan Chovanec se vyskytoval v Mladé frontě Dnes třikrát méně než Andrej Babiš. Těšil se zde nicméně poměrně dobré reputaci zakládající se povětšinou na zprávách o jeho krajských nominacích na prvního místopředsedu ČSSD, kterým byl následně zvolen na březnovém sjezdu strany. Terčem ostré kritiky byla jeho bezpečnostní agenda: jmenovitě návrh, „aby se lidem rozdaly zbraně“, „šmírácké“ Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám a konečně i údajně „zpackaná“ policejní reorganizace.