Rychlost zveřejnění informace a jejího šíření je klíčovou výhodou digitálních médií před ostatními mediatypy. Tištěná média svůj handicap minimalizují dřívějším poskytováním obsahu předplatitelům v digitální formě nebo zveřejňováním zásadních informací na příbuzných zpravodajských serverech. V důsledku toho mohou odhalované kauzy vzbudit veřejnou diskusi ještě dříve, než vyjde tištěné vydání. Příkladem tohoto trendu bylo zveřejnění výše výkupného za dvě Češky unesené v Pákistánu. Veřejná diskuse se na internetu spustila o den dříve, než byl v prodeji tištěný Respekt. Průběh mediální diskuse v tomto případě zachytíme pouze tak, že zmapujeme tradiční i sociální média zároveň.
Už v neděli 7. února těsně před polednem zveřejnil šéfredaktor Respektu Erik Tabery na svém profilu přehled témat nového Respektu. Článek Ondřeje Kundry zde má titulek „Operace Borat – Fascinující akce českých špionů v Libanonu + rekonstrukce osvobozování unesených Češek v Pákistánu“. V té době byl tištěný Respekt k dostání pouze v knihkupectví Academia na Václavském náměstí v Praze a v digitální podobě na serveru respekt.cz.
Dalším podnětem byla zpráva zveřejněná v neplacené části na zpravodajském serveru iHNed.cz. Pod titulkem „Vláda vyjednává s teroristy. Za obě Češky unesené v Pákistánu zaplatila 6 milionů dolarů“ byla zveřejněna část textu Ondřeje Kundry určeného primárně pro tištěný Respekt. Vybraná část poprvé přinášela konkrétní výši výkupného a popis strategie vyjednávání české vlády s únosci. Třetím online teaserem na tištěný Respekt byl tweet Ondřeje Kundry.
Na internetu se téměř okamžitě strhla bouřlivá diskuse. Počet komentářů pod zmíněnými příspěvky se už během neděle vyšplhal do stovek. S vydáním Respektu v pondělí počet příspěvků ještě vzrostl, následně mírně klesl, a poté diskuse ožila opět ve středu 10. února, kdy informaci potvrdil prezident Miloš Zeman.
V komentářích na sociálních sítích i pod zprávou iHNed.cz byly v souvislosti s kauzou nejčastěji kritizovány limity novinářské etiky. Lidé se obávali, že zveřejnění sumy ohrozí současné rukojmí, ale i bezpečnost českých turistů v budoucnu. Diskutována byla i možnost zhoršení vyjednávací pozice státu s teroristy, kteří mohou nově pracovat s faktem, že česká vláda za své občany platí. Mimo to informace o existenci a výši výkupného vyvolala také vlnu negace proti oběma dívkám, a to zejména v komentářích na iHNed.cz. Přestože Respekt byl hlavním terčem kritiky, vina za zveřejnění informace byla v diskusích přisuzována i bezpečnostním složkám za únik citlivých informací a prezidentovi za oficiální potvrzení zprávy.
Využití vysoké návštěvnosti zpravodajského serveru iHNed.cz a sociálních sítí pro propagaci obsahu a případně i zvýšení prodeje nového čísla Respektu bylo jistě dobrým tahem. Vydavatel rozšířením obsahu na online platformy poskytl prostor pro veřejnou diskusi, a upoutal tak pozornost ještě před tím, než obsah reálně vyšel v tisku. Reakce přispěvatelů v sociálních médiích jsou ale těžko předvídatelné; diskuse se rozvinula trochu jiným směrem, než jaký by vydavatel zřejmě uvítal.