Podpora porodnosti a výstavba moderního sportovního areálu. Témata, která spolu nemají zdánlivě nic společného. Od konce října se však v Maďarsku překvapivě prolínají.
Foto: Viktor Orbán. Zdroj: Profimedia.cz
„Budoucnost Maďarska je v dětech“ oznámil v listopadu na tiskové konferenci maďarský premiér Viktor Orbán. Reagoval tím na skutečnost, že od roku 2000 je v Maďarsku úmrtnost vyšší než porodnost. Zároveň přislíbil mladým párům zvýšení příspěvků na děti a porodného. Přitom Maďarsko patří ke státům, kde jsou tyto přídavky dlouhodobě nejvyšší. Dále bude od ledna pozměněn zákon o pobírání mateřské, podle kterého budou matky na mateřské dovolené moci pracovat a přitom dostávat od státu peníze, téměř 70% celkové výše. V novinách, které zrovna nefandí vládní politice, je tento krok označován jako úspěšná propaganda. Vzhledem k tomu, že na jaře 2014 se budou v Maďarsku konat volby, není toto označení natolik zcestné.
Média kritizující, média chválící
List Népszava na začátku listopadu zveřejnil článek zabývající se tématem příspěvků na děti. Píše především o tom, že Orbánův FIDESZ napravuje chybu, kterou učinil před třemi lety. Tehdy zrušil zákon, který byl vytvořen během vládnutí Maďarské socialistické strany a zajišťoval možnost práce pro matky během mateřské dovolené bez ztráty státní peněžní podpory. Népszabadság zase v článku nazvaném „Extra přídavek na děti nebude žádný zázrak“ kritizuje špatné nastavení nového zákona, který vstoupí v platnost začátkem ledna. Matky, které se chystají pracovat během mateřské dovolené a přitom neztratit přídavky, si mohou zažádat o příspěvky do završení prvního roku dítěte. To znamená, že matky starších dětí, od jednoho roku do tří let, mají smůlu.
Naopak v provládním Magyar nemzet se o problémech spojených s novým zákonem téměř nedozvíme, v každém článku pojednávajícím o tomto tématu nejsou opomenuty výhody, které to matkám přinese – nebudou se muset rozhodovat mezi prací a mateřskou dovelenou, finančně to ulehčí mladým rodinám s dětmi, jejichž počet dosáhne více než šedesáti tisíců, a zároveň se zvýší konkurenceschopnost maďarského pracovního trhu. Podobně tak o tématu pojednává Magyar Hírlap, ve kterém se navíc můžeme dočíst o nezáviděníhodné situaci matek před schválením zákona, opomíjí však, že v této situaci se ocitly právě díky FIDESZu. Zákon o přídavkách nazývá důležitým mezníkem, který řeší zásadní problém postupného úbytku maďarského obyvatelstva.
Otázky nad přestavbou stadionu
Téměř ve stejnou dobu byl zveřejněn vítězný návrh na výstavbu multifunkčního sportovního střediska, který mimo jiné počítá s rozsáhlou rekonstrukcí fotbalového stadionu pojmenovaného po legendě maďarské kopané, Ferenci Puskásovi. Již schválený maďarský rozpočet na rok 2014 počítá s tím, že více než dvacet miliard forintů půjde na tuto přestavbu. Výstavba vyvolává, a to i díky vysoké finanční podpoře ze strany státu, spoustu otázek, především zda je nové sportovní středisko vůbec potřeba. Podle Orbána jsou dnešní mladí Maďaři méně tělesně zdatní než jejich vrstevní z jiných států, ba dokonce zaostávají za dřívějšími generacemi, proto je výstavba nutná, aby děti a mladí měli, kde trénovat. „Jak je psáno v Ústavě,“ nechal se slyšet Orbán, „tak i já si myslím, že naši potomci pomocí nadání, vytrvalostí a morální síly opět pozvednou Maďarsko.“
Attila Mesterházy, předseda Strany maďarských socialistů a velký odpůrce této výstavby, řekl: „teď už celý národ ví, že Viktor Orbán má rád fotbal, ale mnozí si přejí, aby měl raději šachy. To je přece jenom levnější záliba.“ Mesterházy neopomněl zkritizovat vysokou částku, která padne na stavbu multifunkčního sportovního areálu a neslučitelnost s novým zákonem, který se týká přídavků na děti. Podle něj se jasně ukázalo, že vláda má raději fotbal než děti.
Názorům Mesterházyho a jim podobným dávají přednost levicové noviny jako je Népszava a Népszabdság. Přičemž první z nich volí povětšinou více nesmlouvavý a ironický tón. Během listopadu se v Népszava objevilo více článků s tématem přestavby stadionu Ference Puskáse, v jednom z nich dokonce spojují modernizaci s nacionalismem, který je v současném Maďarsku všudypřítomný. „Ať vznikne nový národní stadion, kde s radostí bude moci vlát červeno-bílo-zelená vlajka,“ můžeme si v něm přečíst, a dále se dozvíme o výstavbě dalších fotbalových stadionů nejenom na území Budapeště. Népszabadság pak upozorňuje na příliš mnoho peněz, které do projektů spojených se sportem stát investuje. Společně s tím udává příklady levnějších novostaveb či rekonstrukcí jinde v Evropě.
V denících, které „kopou“ za Orbánovu politiku, si sotva o těchto tématech přečteme něco negativního. Tak například v Magyar Nemzet píší, že stavba bude sice dražší, ale následná údržba nového Puskásiho stadionu vyjde levněji než v současnosti. Nový stadion se stane světovým unikátem, který bude postaven v rekordním čase, na začátku roku 2018 se na něm budou moci hrát fotbalová utkání i v rámci turnajů UEFA či FIFA.
Dejte lidu chléb a hry; člověk se neubráni srovnání Orbánovy politiky s politikou Římské říše, kdy si státníci zajišťovali přízeň občanů za jídlo a zábavu.