Nepovedený aprílový žert

vkontakte

Zakladatel největší ruské sociální sítě VKontaktě Pavel Durov 1. dubna na svém profilu uvedl, že kvůli nátlaku Kremlu odchází z funkce generálního ředitele společnosti. O dva dny později však změnil názor a celou aféru kolem svého odstoupení popsal jako aprílový žert. Co ho k tomuto jednání vedlo a co to znamená pro ruskou mediální scénu?

Foto: home page VKontaktě. Zdroj: Profimedia.cz

VKontaktě (VK) vznikla roku 2006 z iniciativy mladého studenta, dnes velmi úspěšného podnikatele a milionáře, Pavla Durova a jeho přátel. Durov si vysloužil přezdívku ruský Zuckerberg, která odkazuje na mnoho podobností mezi ním a zakladatelem Facebooku. VK je, především v Rusku a dalších zemích bývalého Sovětského svazu, velmi oblíbenou sociální sítí, která je často srovnávaná právě s Facebookem. Odhady ohledně počtu jejích registrovaných uživatelů se pohybují v rozmezí mezi 120 a 240 miliony, a její úspěch doplňuje i fakt, že dnes funguje již v 70 různých jazycích. Význam VK je obrovský především v Rusku, kde sociální sítě dnes do velké míry suplují již téměř neexistující nezávislá média. V kombinaci s názory Pavla Durova, podle nějž by internet měl být platformou pro naprostou svobodu slova bez omezení, je VK pro Putinovu vládu tvrdým oříškem, nikoliv však nerozlousknutelným.

Hrdina ruské opozice

Nátlak Kremlu na sociální síť VKontaktě začal společně s proti-putinovskými protesty po parlamentních volbách v roce 2011 a po prezidentských volbách o rok později. Sociální sítě se staly místem, kde opoziční aktivisté organizovali protivládní pochody. Vládní složky, včetně FSB (dnešní název pro sovětskou KGB), vyvíjely na Durova obrovský tlak, aby zrušil v rámci VK minimálně sedm skupin, kde se lidé domlouvali na opozičních akcích. To Durov, zcela v souladu se svým přesvědčením, odmítl, a stal se tak přes noc hrdinou ruské opozice, i když on sám tvrdil, že ho k tomu vedly spíše podnikatelské záměry než náklonnost k demonstrantům. Na začátku letošního roku byly kanceláře VK v Petrohradě bezdůvodně prohledávány policií a sociální síť se „omylem“ ocitla na černé listině zakázaných stránek ruského federálního úřadu Roskomnadzoru. Sám Durov byl obviněn z toho, že Mercedesem svého kolegy přejel nohu dopravního policisty, když nerespektoval jeho pokyny. Následně byl nucen uprchnout ze země neznámo kam. Jeho nepřítomnosti okamžitě využily prokremelské kruhy: firma United Capital Partners od Durovových kolegů Mirilašviliho a Levieva koupila jejich podíly, tedy 48% akcií firmy VK. UCP patří Ilju Šerbovičovi, který je blízkým spolupracovníkem Kremlu a státní ropné společnosti Rosněft. Pavel Durov se do Ruska brzy vrátil, ale jeho pozice generálního ředitele VK se ocitla ve zcela nových podmínkách, které by se daly popsat jako studená válka mezi ním a ostatními vlastníky.

Až do hořkého konce

O koupi zbytku akcií dlouho usiloval také úspěšný podnikatel a oligarcha Ališer Usmanov. Když tuto nabídku předložil Durovovi poprvé, odpovědí mu byl vztyčený prostředníček, kolující po VK. V lednu tohoto roku ale Durov nátlaku podlehl a prodal i svůj zbývající podíl VK Usmanovově impériu Mail.ru. Ten tak získal kontrolní balík akcií VK – 52%. Síť tedy od začátku roku 2014 patří na Kreml napojeným oligarchům Šerbovičovi a Usmanovovi. V této situaci se Pavel Durov 1. dubna rozhodl rezignovat na funkci generálního ředitele. Jako důvod uvedl, že „jeho svoboda rozhodování soustavně upadá a je pro něj stále složitější trvat na principech, na nichž byla sociální síť vybudována“. Nejprve se předpokládalo, že jde o Apríl, ale zpráva byla později téhož dne potvrzena a vrcholní funkcionáři VK začali dokonce hlasovat o novém generálním řediteli. Durov si ale o dva dny později vše rozmyslel. Na svůj profil napsal, že po svém odchodu zjistil, že vše, co vybudoval, by s jeho rezignací přišlo vniveč, a odmítl takový vývoj dopustit. I když se celou situaci snažil obrátit v aprílový žert, celé to působí dojmem, že se Durov rozhodl bránit svobodu VK až do hořkého konce.

Pojistka do budoucna

 Výsledek chaotické situace ohledně sociální sítě VKontaktě vypadá takto: společnost patří oligarchům úzce napojeným na Kreml, v jejím čele ale jako generální ředitel zůstává její zakladatel a obhájce svobody slova Pavel Durov. Zatím se nezdá, že by Kreml chtěl své nadvlády nad tímto největším nezávislým médiem v zemi využít. Stát má teď sice mnohem snazší přístup k osobním údajům uživatelů VK, ale zatím asi neví, jak je okamžitě využít. Jedná se tak spíše o pojistku do budoucna, kdyby se situace na sociálních sítích opět obrátila v neprospěch Vladimira Putina.

Kateřina Hamatová
autorka je studentka FSV UK

Čtěte také

1 3
Blog

5 způsobů, jak využít media intelligence pro rozvoj turismu ve městech

I to nejmenší město se může stát turisticky atraktivní, když dokáže správně komunikovat své přednosti. Ať už jsou to přírodní krásy, zajímavá ubytování nebo historické památky – každé místo dokáže přitáhnout určitou cílovou skupinu. Jak ale dosáhnout toho, aby se návštěvníci rozhodli přijet zrovna k Vám?

IMG 9914
Blog

Společné setkání se zástupci státní správy v Museu Kampa

Ve středu 16. října 2024 jsme se v podvečerních hodinách sešli v krásném prostředí Musea Kampa v Praze ke společnému setkání členů týmu Newton Media a zástupců tiskových a komunikačních oddělení v rámci státní a veřejné správy.

akvizicni kampan 2
Blog

Moderní samospráva: Jak zefektivnit práci s mediálními daty 

Moderní úřad, pokud chce být otevřený a pružně reagovat na podněty veřejnosti, by se měl naučit pracovat s mediálními daty. Ta mu napoví nejen jaká nálada panuje ve společnosti v souvislosti s krajskou politikou, ale také dovolí rychle reagovat na mediální kauzy a PR krize. Kvalitní a pravidelný monitoring médií je zkrátka něco, co by žádný krajský ani městský úřad neměl zanedbat. Jak ale vybrat ten, který Vám poskytne tu nejvyšší přidanou hodnotu?

telefon kresba

Jdeme na to!