Pokud jste nespokojeni s nabídkou českých televizních stanic, dnes vám umožníme nahlédnout, co speciálního nabízí ty zahraniční.
Foto: ilustrační. Zdroj: Stock.xchng
Sex Box
Britský Channel 4 se rozhodl mladistvým i dospělým vysvětlit, že porno nepředstavuje výjevy ze sexuálního života běžných milenců. V rámci kampaně Za reálný sex, tedy oslovil britské páry, aby si vyzkoušeli sex přímo ve studiu a následně svůj zážitek rozebrali s týmem expertů na vztahy i na milostný život. Pokud vás děsí představa, že veřejnoprávní televize se odhodlala vysílat exponované záběry nahých těl a jejich styku, můžete se uklidnit. Ve studiu je totiž neprůhledná a zvukotěsná krabice (zhruba 3×3 m), v níž se celý akt odehrává. Scénáristé pořadu totiž vycházeli z teorie, že po koitu je člověk sdílnější o svém sexuálním životě, a proto po opuštění bedny následuje rozhovor s oběma milenci. Kromě rekapitulace styku, vzpomínají i oba zúčastnění i na své další milostné eskapády. Jejich příběhy hodnotí a dále analyzuje tým odborníků ve složení: Dan Savage (spisovatel a aktivista, známý svým otevřeným přístupem k sexu), Tracey Coxová (mezinárodní sexuální a vztahová trenérka), Phillip Hodson (manželský a sexuální terapeut) a Mariell Frostrupová (spisovatelka, novinářka a celých deset let i tetička Sally).
Toddlers and Tiaras
Máte doma malou princeznu? A přemýšleli jste někdy, že byste ji přihlásili do soutěže krásy? Jistě v Česku příliš příležitostí není, zato ve Spojených státech je možností prezentovat půvab svých potomků celá řada. Show Toddlers and Tiaras ukazuje dospělé, kteří se svými malými dcerkami cestují po celých státech a do třpytivých oblečků, šminek a dalších módních vychytávek investují tisíce dolarů. Malé princezny proto již ve dvou letech mohou na svých očních víčkách pocítit tíhu umělých řas. Ve Spojených státech jde přitom o jednu z nejoblíbenějších show, vzniklo již celkem osm sérií a jedna z představitele Honey Boo Boo má dokonce i svou vlastní reality show. K popularitě show přispěl i herec Tom Hanks, který ji pro show Jimmyho Kimmela zparodoval.
Total Blackout
Dlouhodobý pobyt ve tmě prý bystří smysly. Své o tom vědí soutěžící hry Total Blackout. Ti se zavázali, že ve tmě poznají po čichu, hmatu či chuti předměty. Tři muži a tři ženy tedy bloudí v absolutní tmě a snaží se za pomoci svých smyslů poznat, co je před nimi, aby získali pět tisíc dolarů. Hlavní je být při poznávání věcí rychlejší než soupeř a příliš se nezranit. Ve tmě se totiž skrývá leccos od neškodných částí lidského těla až po nebezpečná zvířata (hadi, slepice). Všechno přitom natáčí infrakamery, takže divák má mimořádnou příležitost sledovat, jak se soutěžící se svými úkoly vypořádají. Pořad se již krátce po svém uvedení v dánské televizi stal velmi oblíbeným, jeho formát již odkoupily USA, Japonsko, Belgie, Nizozemí, Švédsko a Norsko. V Norsku dokonce show překonala obvyklou sledovanost o 279 procent. A co, že je tak oblíbeného na tápání tmou? Na serveru youtube jsou uveřejněny nejatraktivnější pasáže soutěže.
Vaginal knitting
Ačkoli nejde o dlouhodobě vysílaný pořad, nelze z tohoto výčtu vynechat dokument vysílaný v australské veřejnoprávní televizi SBS2 o vaginálním pletení. Koncem listopadu se v televizi Special broadcasting service objevilo video, jež upozorňovalo na neobvyklou formu umění, tedy tzv. vaginální pletení. Jeho představitelka, umělkyně a feministka Casey Jenkinsová se rozhodla, že pletení zřejmě není dost ženské. Proto si následující den vložila do své vaginy klubko vlny a pletla. V této činnosti pokračovala dalších 28 dní. Výsledná šála (oficiální jméno díla je: Casting of my womb – Odlito z mého lůna) i celý proces přitom mají být uměním. Performance má posílit postavení žen ve světě a mužům usnadnit chápání jejich biologického cyklu. Na počátku prosince se přitom veřejnoprávní rozhlasová stanice ABC ptala svých posluchačů, zda je pro ně vaginální pletení skutečně formou umění a výsledek byl překvapivý, na internetu se následně rozhořela diskuze, která vypovídala spíš pro nepochopení vaginálního pletení coby uměleckého díla.
Pletení svetru v přímém přenosu
U pletení zůstaneme, abychom to nepopletli. V loňském roce se norská veřejnoprávní televize NRK rozhodla dát svým divákům požitek z přímého přenosu v pletení svetrů. Norská televize NRK, jež se proslavila několikahodinovým pořady o hoření dřeva v reálném čase či o cestě vlakem, chtěla pomoci norskému národnímu pletacímu týmu zviditelnit jejich rekord, tedy upletení svetru za pět hodin. V tomto čase měli profíci s jehlicemi ostříhat ovci, zpracovat její vlnu a uplést z ní příjemný svetr. Rekord drželi totiž dlouhou dobu Australané, kteří celý proces zvládli za 4 hodiny a 51 minut. NRK tedy na 31. října zařadila blok o pletení. Od půl osmé začaly naučné dokumenty, jež divákům prezentovaly různé pletací styly, a o půlnoci začal přímý přenos stříhání ovcí a následná přeměna jejich srsti na svetr. Ačkoli se Norům nepovedlo pokořit australský rekord, NRK připravila pro své diváky pěknou podívanou.