Ženy (a nejen ony) rády nakupují. Rády se hezky oblékají a oblečení ladí s doplňky. Co ale se vším tím oblečením, když začnou skříně praskat ve švech? Díky serveru VotočVohoz mu teď můžete dopřát nový život.
Foto: ilustrační. Zdroj: freeimages.com
Historie interaktivního šatníku
VotočVohoz je online obchodní portál a sociální síť v jednom. Česká verze tohoto serveru vznikla, inspirována litevskou a německou výměnnou burzou, v roce 2011 dílem dvou mladých lidí – Janet Lavicky a Lukáše Valy, kteří nápad v Česku zrealizovali. Zakládá se na platformě spoluspotřebitelství – vzájemného obchodu mezi spotřebiteli. Prostřednictvím tohoto portálu je tak možné nakupovat, prodávat, vyměňovat nebo také darovat nepotřebné věci ze svého šatníku, botníku či kosmetiky. Trend znovuvyužití (či recyklace, chcete-li) spotřebního zboží z oděvního průmyslu je momentálně na vzestupu, v současné době tak tato sociální síť úspěšně funguje také ve Francii, Velké Británii, v Polsku a USA a chystá se dále expandovat.
Votáčení
Jak to celé funguje? Vcelku jednoduše a uživatelský přívětivě – na daném serveru si založíte účet, nafotíte své staré či nepoužívané oblečení, boty či doplňky, fotky uploadujete do svého katalogu (= váš virtuální šatník na VotočVohozu) a ke každému vystavenému kusu vypíšete formulář, kde přesně specifikujete velikost, barvu, značku, jak moc byl předmět používaný, či zda je úplně nový, a samozřejmě také uvedete částku, za kterou jej nabízíte. Vámi vystavené předměty se pak zobrazí na hlavní stránce VotočVohozu, kde je vidí ostatní uživatelé.
Pokud má někdo o váš předmět zájem, může si jej umístit mezi oblíbené nebo vás rovnou oslovit v soukromé zprávě. Existuje zde také možnost výměny kus za kus, která probíhá po vzájemné dohodě mezi uživateli a na serveru je velmi oblíbená. Své zboží můžete i darovat, což je jedna z nejhezčích funkcí serveru.
Máte-li zájem spíše o koupi než o prodej, výběr vám usnadní mnoho kritérií, podle kterých lze oblečení a doplňky vyhledávat – můžete tak za velmi vstřícnou cenu nalézt nové oblečení z vámi oblíbeného obchodu ještě s visačkou. Cena také nemusí být konečná, neboť v zájmu dobré viditelnosti dlouho neprodaného předmětu na hlavní stránce prodávající jednou za čas své zboží zlevňují.
Platební a reklamační podmínky, předání či poslání je následně záležitostí domluvy mezi uživateli – k verifikaci vhodného „obchodního partnera“ pak slouží komentáře, které si uživatelé vzájemně udělují po ukončení (či neukončení) obchodu.
Pozor na moly
V každé skříni se občas vyskytne mol a tak se i na „votoči“ sem tam mihne zloděj či podvodník a může se stát, že své zboží či peníze již nikdy neuvidíte. Podvádění tamní administrátoři řeší nejprve snahou o domluvu s podvodníkem, poté zablokováním jeho účtu a doporučením podat trestní oznámení.
No, a pokud se po pár hodinách prohlížení již cítíte „uvotáčení“, je vám plně k dispozici diskuzní fórum, kde se můžete s ostatními uživateli pobavit o všem, co vás napadne. Nutno dodat, že zde naleznete mnoho zajímavých módních i nákupních tipů.
Server VotočVohoz je podle mne milým doplňkem – podobně zaměřená sociální síť na českém internetu chyběla, stejně jako možnost vdechnout svému nepoužívanému oblečení nový život či sehnat vytoužený kus za nižší cenu, než udává síť nákupních center.