Česká média Obamův projev příliš nekomentovala

obama 6109

Na konci ledna přednesl americký prezident Barack Obama již pošesté zprávu o stavu unie. Podle jeho slov letos Američany čeká zlomový rok, a to v podobě řady změn. Obama varoval Kongres, že svou agendu bude prosazovat navzdory jeho mínění. A jak zhodnotili čeští komentátoři jeho řeč?

Foto: Barack Obama při projevu o stavu unie. Zdroj: Profimedia.cz

Komentátor Českého rozhlasu Jan Bednář kriticky reagoval na kontroverzní Obamovo prohlášení o „obcházení Kongresu“: „Obama ve svém včerejším projevu dokonce ohlásil, že se pokusí obejít Kongres, aby prosadil to, co považuje za správné. To už tak trochu hraničí se zoufalstvím. Všichni dobře vědí, že bez pomoci Kongresu, bez nové legislativy, se žádné velké kroky dělat nedají. Amerika je nakonec, stejně jako Evropa, parlamentní demokracií.“ Bednář zdůraznil, že aktuální stav unie je „zvláštní“ tím, že americké hospodářství už překonalo ekonomickou krizi a je v nejlepším stavu od doby, kdy se Obama nastěhoval do Bílého domu, a přesto obliba prezidenta u veřejnosti klesá. Co se ekonomické situace v USA týče, tak na rozdíl od Bednářova optimismu je třeba podle webu US Economic Outlook for 2014výhled na ekonomické zotavení neradostný.

Veřejné mínění a „Obamacare“

Asi nejdůležitější téma, které spoustu obyčejných Američanů po dlouhá léta pálí, je náprava amerického zdravotního systému. Obama přišel před třemi lety s návrhem takzvané Obamacare, avšak v letošním projevu o stavu unie jí nevěnoval tolik prostoru jako v uplynulém roce. Nicméně čeští komentátoři toto diskutabilní téma americké politiky podrobili rozboru s nejasnými závěry. Reforma systému zdravotního pojištění dlouhodobě představuje prubířský kámen řady amerických prezidentů, na které si však vesměs vylámali zuby. Na základě různých výzkumů veřejného mínění si většina tázaných Američanů dlouhodobě přeje zavedení takzvané Public Option, tedy státem garantovaného zdravotního pojištění, které by konkurovalo stávajícím zdravotním pojišťovnám. Ani Obamacare tyto standardy plně nesplňuje, nicméně se jim alespoň blíží. Bednář argumentuje tím, že prezident v Kongresu „Obamacare“ prosadil silou a proti vůli opozičních republikánů, kteří v dolní sněmovně Kongresu drží většinu, a rovněž „přes nespokojenost velké části Američanů, kteří s reformou prostě nesouhlasí“. Bednářem zmíněná „nespokojenost velké části Američanů“ s Obamacare není ve skutečnosti tak horká. Ačkoliv podpora pro tuto reformu mezi Američany v poslední době skutečně klesá, není velkým tajemstvím, že za nesouhlasem s Obamacare stojí do určité míry systematický dezinformační tlak řady středových médií a lobbing velkých pojišťoven. Ale i tak by v rámci Obamacare soukromé zdravotní pojištění získal opár milionů dosud nepojištěných Američanů, což lze považovat za úspěch.

Prezident malých úkolů

Komentátor Hospodářských novin Daniel Anýž píše, že Obama „zůstane už jen prezidentem malých úkolů“ kvůli tomu, že obcházením Kongresu neprosadí důležité zákony, jež by jinak mohly být schválené právě Kongresem. Anýž si proto všímá Obamových snah obejít Kongres při prosazování jeho legislativních návrhů slovy, že „prezident svou agendu bude prosazovat vlastními exekutivními prezidentskými výnosy”. Anýž dále podotýká, že své loňské plány, jako kupříkladu zavedení „nových zbraňových zákonů, velké imigrační reformy, daňové reformy, zvýšení minimální federální mzdy a přijetí balíku opatření ke snižování dopadů klimatických změn”, Obama nesplnil. Tím pádem ale posílil postavení republikánů v Kongresu.

V obdobném duchu jako Bednář Anýž píše, že důvěra v prezidenta Obamu je u Američanů nyní na historickém minimu, jež je srovnatelné s oblibou George W. Bushe v závěru jeho prezidentského mandátu. Tuto nemilou skutečnost chce Obama zvrátit mimo jiné tím, že „zvedne minimální mzdu federálním zaměstnancům, což se v praxi dotkne statisíců lidí. Pro ně to bude pomoc, ale ani náhodou to nesplňuje prezidentův původní záměr zlepšit finanční situaci celé americké chudší třídy, milionů Američanů,” jak píše Anýž. Prezident kritizoval příjmovou nerovnost Američanů za situace, kdy má střední třída problém se zachováním životní úrovně, zatímco nejbohatší vrstva prosperuje.

Pravděpodobně zůstane jen u zbožného přání, protože Obamova administrativa neudělala nic zásadního proto, aby se pověstné „nůžky“ mezi příjmovými skupinami dále nerozevíraly. Barack Obama byl před prvními prezidentskými volbami v roce 2008 do prezidentské funkce zvolen s podporou finančníků z Wall Street a velkých farmaceutických společností, a to paradoxně místo republikánského kandidáta Johna McCaina. Obama se přirozeně musel těmto důležitým „přímluvcům“ odvděčit – konkrétně slibem, že výše jejich zisků bude zachována. To ovšem Anýž ve svém textu nereflektoval. Nicméně Obamacare může v Anýžových očích představovat historický počin Baracka Obamy. „Pokud dotáhne tento úkol do konce, opouštěl by za tři roky Bílý dům jako prezident, který změnil Ameriku,“ uzavírá Anýž.

Vlažný zájem českých médií

Čeští komentátoři se ve svých reakcích na Obamův tradiční projev de facto nepustili do kritické reflexe globálního skandálu v podobě „uniklých“ odposlechů Národní bezpečnostní agentury (NSA), jež mírně řečeno narušily vztahy s klíčovými spojenci USA, například s Německem. Podle whistleblowerů, kteří tyto informace získávají, a investigativních novinářů, kteří je publikují, jde přitom jen o „vrchol informačního ledovce“. Znepokojující je právě represivní postoj americké vlády k těmto osobám. Tuzemští komentátoři se také elegantně vyhnuli kontroverzní Obamově kampani na dálku řízených bezpilotních letounů, které na Středním východě vedle podezřelých teroristů zabíjejí i nevinné civilisty.

České sdělovací prostředky přinesly pouze nutný zpravodajský souhrn Obamova vystoupení, ale jinak o něj nejevily zvláštní zájem, ačkoli se ve světě jedná o sledovanou událost. Bednář ani Anýž se třeba nezmínili o tom, že Obama hodlá „opět“ uzavřít věznici na Guantánamu, přestože to sliboval už během prezidentského klání v roce 2008. Prezident hovořil především o záležitostech spojených s domácí politikou a podle amerických komentátorů na pódiu vystoupil spíš pragmatik, nikoliv vizionář, jemuž ještě před pár lety stačilo magické heslo, aby omráčil davy a obrátil je na svou stranu.

V kostce – čeští komentátoři se při práci na textech týkajících se zprávy o stavu unie věnovali především tématům odehrávajícím se na americké půdě, nikoliv však i mnohdy závažnějším skutečnostem vycházejícím z americké zahraniční politiky.

Daniel Veselý
autor je překladatel a publicista

Čtěte také

1 3
Blog

5 způsobů, jak využít media intelligence pro rozvoj turismu ve městech

I to nejmenší město se může stát turisticky atraktivní, když dokáže správně komunikovat své přednosti. Ať už jsou to přírodní krásy, zajímavá ubytování nebo historické památky – každé místo dokáže přitáhnout určitou cílovou skupinu. Jak ale dosáhnout toho, aby se návštěvníci rozhodli přijet zrovna k Vám?

IMG 9914
Blog

Společné setkání se zástupci státní správy v Museu Kampa

Ve středu 16. října 2024 jsme se v podvečerních hodinách sešli v krásném prostředí Musea Kampa v Praze ke společnému setkání členů týmu Newton Media a zástupců tiskových a komunikačních oddělení v rámci státní a veřejné správy.

akvizicni kampan 2
Blog

Moderní samospráva: Jak zefektivnit práci s mediálními daty 

Moderní úřad, pokud chce být otevřený a pružně reagovat na podněty veřejnosti, by se měl naučit pracovat s mediálními daty. Ta mu napoví nejen jaká nálada panuje ve společnosti v souvislosti s krajskou politikou, ale také dovolí rychle reagovat na mediální kauzy a PR krize. Kvalitní a pravidelný monitoring médií je zkrátka něco, co by žádný krajský ani městský úřad neměl zanedbat. Jak ale vybrat ten, který Vám poskytne tu nejvyšší přidanou hodnotu?

zálohování 2
Blog

Analýza mediálních výstupů příznivců a odpůrců zálohování 

V posledních letech se ve veřejném prostoru se stále častěji objevuje nové téma, které by mohlo mít celospolečenské dopady, pokud se legislativně prosadí. Řeč je o snaze zavést povinné zálohování PET lahví a hliníkových plechovek od nápojů s cílem zvýšit míru recyklace a opětovné využití již použitých obalů. Vláda sice novelu obalového zákona právě dnes schválila na svém zasedání, nicméně návrh ještě musí projít parlamentem. Proti kampani k zálohování se ale vzedmula i vlna kritiky a odporu vůči změnám v dosavadním systému. Který z těchto dvou táborů zatím vítězí v mediálním prostoru?

telefon kresba

Jdeme na to!