Chyby, omyly a nepravdy v médiích

chyby

Média, média a média. Na každém rohu, na každém kroku. Na internetu, v televizi a telefonu i na papíře. Dnešní moderní doba nám nabízí nepředstavitelné množství informací. Jak ale poznáme, zda jsou tyto informace pravdivé a zda mají nějakou konstruktivní hodnotu? Pomoci může sociální síť Facebook.

Foto: ilustrační. Zdroj: freeimages.com

Víte, co čtete?

Většina lidí si ráno přečte noviny, projde sociální sítě anebo navštíví svůj oblíbený zpravodajský portál. Každé ráno se tak běžnému člověku dostává přehledu novinek ze zahraničí, z ekonomiky, tuzemska a v neposlední řadě bulváru. Zásadní otázkou ale je, zdali čtenáře zajímá, jestli je to, co čte, pravdivé, a zda jsou v textu použita správná a relevantní data. Ačkoliv to člověka mnohdy ani nenapadne, čte a pojímá do sebe nepravdivé, neúplné a někdy i záměrně pokroucené informace, které fungují jen díky lidské naivitě.

Komunita, která hlídá média

Naštěstí existují sociální sítě, kde vznikají celkem pevné, funkční a účelové komunity. Na Facebooku funguje skupina pod názvem „Chyby, omyly a nepravdy v médiích“, která čítá necelých 1 300 členů. O co skupině jde, je zřejmé. Tamní členové jsou vnímaví, pozorní a máloco jim uteče. Ať už jde o hrubky, shodu přísudku s podmětem nebo o lži, významné chyby, nesprávná data i polopravdy, členové této skupiny chybu zaregistrují a podělí se o objev s ostatními. Nejde ovšem o žádné rýpání do novinářů a jejich editorů. Jde spíše o upozornění pro čtenáře, kteří by měli znát zásadní pravidlo dnešního mediálního světa: Jen protože se to píše v novinách, hned to nemusí být pravda. Dnešnímu člověku často chybí mediální gramotnost, rozlišovací schopnost a analytické racionální posuzování toho, s čím přichází do styku. Školství by se mělo zamyslet nad tím, zda by nebylo vhodné mediální gramotnost vyučovat, a to už od základní školy. Média hýbou světem a my neumíme plavat, jen se topíme, a ani nevíme, že když začneme hýbat rukama a nohama, zachráníme se.

Co například skupina zaznamenala?

Tak například Tereza Maixnerová zaznamenala celkem silnou nepravdu, která vyústila do pořádné křivdy. Portál Novinky.cz zveřejnil článek o tom, jak redaktor Práva vypátral skrývajícího se muže, který měl být podezřelý z vraždy své přítelkyně. Problémem je, že podezřelým z vraždy vůbec nebyl – policie onoho „vypátraného vraha“ zadržela z toho důvodu, že neměl doklady a bylo třeba nějak ověřit jeho identitu. O něco později spáchal muž sebevraždu. Nakolik tyto dvě věci souvisejí se lze jen domnívat. S určitostí lze však říci, že toto „dílo“ je velmi daleko za hranicí seriózní žurnalistiky a investigativnímu oboru dělá tak akorát medvědí službu.

Následující „chyba“ byla zanedlouho redakcí opravena, ale i tak je na místě demonstrovat užitečnost této facebookové skupiny. Václav Ž. Dvořák si všiml, že autor článku o situaci mezi Ruskem a Ukrajinou použil údajný Bismarckův citát, který s největší pravděpodobností není dílo Bismarckovo, ale pochází z hlav ruské propagandy. Zanedlouho se pod článkem objevila „omluva a upřesnění“.

Jan Konvalinka pravděpodobně velmi zbystřil, když Česká televize vysílala reportáž o otevření nového ústavu biochemie. Na první pohled na reportáži nic špatného není, až na pár „maličkostí“. Nejedná se o nový ústav biochemie, nýbrž pouze o novou budovu již existujícího ústavu. Budovu nepostavila Akademie věd nýbrž Ústav organické chemie a biochemie AV, a to z vlastních prostředků. A nebude se zde provozovat biochemie, nýbrž organická chemie.

Mediální obrození v ČR?

Ve skupině lze najít spoustu zajímavých postřehů, které upozorňují na méně i více závažné chyby – ty úsměvné nevyjímaje. Důležité je ale jádro této aktivity samo o sobě. Lidé přestávají nečinně přijímat výplody médií a začínají se zajímat o fakta. A co je důležité, média tuto aktivitu neignorují a reagují na podněty členů ve skupině. Před očima se nám tak rýsují nová – přesnější – média.

Michal Mikle
autor je publicista

Čtěte také

1 3
Blog

5 způsobů, jak využít media intelligence pro rozvoj turismu ve městech

I to nejmenší město se může stát turisticky atraktivní, když dokáže správně komunikovat své přednosti. Ať už jsou to přírodní krásy, zajímavá ubytování nebo historické památky – každé místo dokáže přitáhnout určitou cílovou skupinu. Jak ale dosáhnout toho, aby se návštěvníci rozhodli přijet zrovna k Vám?

IMG 9914
Blog

Společné setkání se zástupci státní správy v Museu Kampa

Ve středu 16. října 2024 jsme se v podvečerních hodinách sešli v krásném prostředí Musea Kampa v Praze ke společnému setkání členů týmu Newton Media a zástupců tiskových a komunikačních oddělení v rámci státní a veřejné správy.

akvizicni kampan 2
Blog

Moderní samospráva: Jak zefektivnit práci s mediálními daty 

Moderní úřad, pokud chce být otevřený a pružně reagovat na podněty veřejnosti, by se měl naučit pracovat s mediálními daty. Ta mu napoví nejen jaká nálada panuje ve společnosti v souvislosti s krajskou politikou, ale také dovolí rychle reagovat na mediální kauzy a PR krize. Kvalitní a pravidelný monitoring médií je zkrátka něco, co by žádný krajský ani městský úřad neměl zanedbat. Jak ale vybrat ten, který Vám poskytne tu nejvyšší přidanou hodnotu?

zálohování 2
Blog

Analýza mediálních výstupů příznivců a odpůrců zálohování 

V posledních letech se ve veřejném prostoru se stále častěji objevuje nové téma, které by mohlo mít celospolečenské dopady, pokud se legislativně prosadí. Řeč je o snaze zavést povinné zálohování PET lahví a hliníkových plechovek od nápojů s cílem zvýšit míru recyklace a opětovné využití již použitých obalů. Vláda sice novelu obalového zákona právě dnes schválila na svém zasedání, nicméně návrh ještě musí projít parlamentem. Proti kampani k zálohování se ale vzedmula i vlna kritiky a odporu vůči změnám v dosavadním systému. Který z těchto dvou táborů zatím vítězí v mediálním prostoru?

telefon kresba

Jdeme na to!