Předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš před časem žertoval, že by si nejraději koupil ČT24, protože tu může sledovat i ve Francii. Vzhledem k tomu, že poslanec za hnutí ANO Martin Komárek vede Volební výbor Poslanecké sněmovny, který rozhoduje i o médiích, má mediální magnát Babiš velké šance, že již brzy bude o osudu ČT24 rozhodovat.
Foto: volby 2013, Martin Komárek a Andrej Babiš. Zdroj: David Neff / MAFRA / Profimedia.cz.
Když před časem Martin Komárek začal na svém blogu kritizovat Českou televizi kvůli vysílání pořadu Čtvrtá hvězda, snesla se na něj vlna kritiky. Oblíbený sitkom autorů Kolečka a Prušinovského je zřejmě jeden z nejlepších seriálů, které Česká televize nechala vyrobit. Předmětem kritiky ovšem nebyl ani tak seriál jako jeho vysílací doba, přesněji, že Česká televize vysílala lechtivý díl seriálu před desátou hodinou večerní. Komárek napsal, že je všechno jen ne prudérní, ale simulovaný sex před desátou by Česká televize vysílat neměla.
Romanopisec se bojí o mládež
Spisovatel Martin Komárek, který jak sám přiznával, napsal celou řadu románů, v nichž jsou erotické pasáže (jestlipak je na nich doporučení, že pro mladistvé do 18 let jsou nevhodné?), si najednou vzal na paškál seriál Čtvrtá hvězda, protože je občas lechtivý, a proto asi může narušit mravní vývoj mládeže. Nabízí se otázka, proč tedy neprotestoval proti seriálu První republika, kde se nejen ukazují nahá ňadra, ale hlavní aktéři se tam o sebe neustále otírají a vtipné to není vůbec. Patrně proto, že seriál První republika není tak oblíbený a jeho kritikou by se jen svezl na vlně pražských intelektuálů, kteří jej po pilotním díle pohřbili.
Když o necelý týden později na svém blogu napsal Martin Komárek reakci na média, jež jeho předchozí příspěvek propírala, nezapomněl přidat šest kategorií protiargumentů. Poslední z nich reaguje na podezření, že příspěvek na jeho blogu byl napsán na politickou objednávku. Ačkoli všechny předchozí Komárkovy odpovědi jsou relativně obsáhlé, na tuto otázku odpovídá poslanec otázkou. Proč je za vším, co se děje okolo televize, spatřována politika?
Nabízí se tato odpověď: Jestliže si předseda Volebního výboru pár týdnů před volbou třetiny nových radních Rady České televize vezme na paškál významný počin současné tvorby České televize, vyjadřuje tím vlastně nespokojenost s jejím fungováním. Vzhledem k tomu, že do konce roku by se rovněž měly schvalovat výroční zprávy o hospodaření a činnosti České televize za rok 2013, nabízí se už dokonce možnost, že by tyto zprávy schváleny nebyly, případně že budou schváleny, ale za jistých podmínek. Komárek sám v nedávném rozhovoru přiznal, že s fungováním České televize není úplně spokojen a že cesta jak změnit vedení České televize je právě dvakrát po sobě neschválit výroční zprávy. Ředitel ČT Petr Dvořák si je toho asi vědom. Proto si před lednovým schvalováním výroční zprávy o hospodaření ČT za rok 2012 najal lobbisty, aby zpráva prošla. Co to vypovídá o jeho touze udržet se na postu ředitele ČT, je asi zřejmé. Trochu to kazí vyhlídky, že by byl nestranným ředitelem.
Koho chleba jíš…
Vraťme se ovšem zpátky k Martinu Komárkovi, který se vzdal místa komentátora v MF Dnes, aby se stal programovým manažerem v předvolebním týmu Andreje Babiše. Po celou tu dobu měl dostávat plat odpovídající platu poslance. Po volbách do Poslanecké sněmovny, v nichž Martin Komárek získal poslanecký mandát, Babiš přiznal, že Komárka již platit nebude. Vlastně nebylo třeba, zatímco Komárkův příjem se nezměnil, kapsa, z níž je vyplácen, se změnila. Pokud vám někdo čtvrt roku platí a zajistí vám místo na další zhruba čtyři roky, neočekává pak od vás určitou vděčnost?
Je to hloupé, ale je to tak. Pan Komárek nyní je a bude považován za dlužníka Andreje Babiše, a pokud bude vést Volební výbor Poslanecké sněmovny, znamená to, že tento výbor bude asi těžko prosazovat věci, které by si pan Babiš nepřál. Když nyní tento výbor bude z 58 nominovaných jmen vybírat 18 kandidátů, z nichž pak Poslanecká sněmovna zvolí 6 radních do Rady České televize, znamená to možnost předem vyselektovat nepřizpůsobivé či špatně ohybatelné radní.
Je možné, že na celou věc nahlížím dost skepticky, ale ve chvíli, kdy pan Komárek v rozhovoru pro server mediaguru.cz opět otevřel oblíbené téma, jak vyvázat Radu České televize z politické moci, mi došlo, že k tomu ani letos nedojde. Pan Komárek v rozhovoru přiznal, že závislost Rady na rozhodování Poslanecké sněmovny je často kritizovaným tématem. Sám uvedl, že by to jednou chtěl změnit (určitě ne letos) a nabídnul tři možná řešení. Jedním z nich je nechat volbu Rady na jiných institucích, druhým je rozdělit rozhodovací právo i mezi Senát a prezidenta a třetí je nechat volbu radních na Poslanecké sněmovně, které by se ovšem po svém zvolení již nezodpovídali. V závěru ovšem nedokázal říct, která cesta je ta nejlepší. Tvrdí, že je potřeba o tom diskutovat a znát zkušenosti ze zahraničí.
Poslanec Martin Komárek nyní jako předseda Volebního výboru bude pod drobnohledem médií i nezávislých institucí. Přece jenom je často označován za páku mediálního magnáta Andreje Babiše, který již vlastní MAFRU a Rádio Impuls, a proto možnost, že by ještě rozhodoval o veřejnoprávních médiích, hodně lidí děsí. Andrej Babiš je občas přirovnáván k Berlusconimu, ale ten měl především zábavné televize, kdežto Babiš vlastní vlivné seriózní deníky.